page_img © 2013 adam&zuzka. All rights reserved.

Belgicko

„Francúzsko, dobré, Nemecko, dobré, Holandsko, dobré, voda, dobrá, more, dobré, čokoláda, super, pivo, najlepšie, kopce, olala na to som zabudol.“ Takto to nejako muselo vyzerať keď vyššia moc zasiahla a sformovala krajinu ktorá je dnes známa ako Belgicko. Rozlohou asi 2/3 Slovenska, hustota obyvateľstva ako Japonsko, ekologická stopa ako Amerika (viď. článok Ekopolis). Tak netypické ako tieto údaje je i Belgicko samotné.

Aby sme uviedli situáciu na pravú mieru, musím rozdeliť Belgicko na dve hlavné časti: Valónsko Flámsko. Vlastne tri časti, pretože Brussel funguje taktiež ako samostatná jednotka, a k tomu ešte nejaké tie nemecké časti. Prirovnanie s Česko-Slovenskom azda nie je úplne namieste, pretože my sme si aspoň rozumeli, jazykovo i kultúrne. Oni ani jedno. Flámovia rozprávajú po holandsky, anglicky, francúzsky (ak majú chuť) a nemčina im tiež nie je cudzia pretože má rovnaké korene ako holandčina (presnejšie flámština). Valóni? „Je ne parle pas anglais, néerlandais ou deutsch. Pourquoi?“ Kultúrne majú vzájomný problém, že jedny robia viac ako druhí, a tí druhí sú lenivejší ako tí prví, a že načo oni budú cestovať k tým druhým keď nevedia jazyk prvých, a… no tiež sa stále sťažujú, ako my. Ale inak sa majú radi, pretože spoločne nemajú radi svoje vraj najškaredšie hlavné mesto v Európe – Brussel. Nemyslíme, že je to tak zlé, ale je to jedno z tých miest milujem/nenávidím. Povedzme si na rovinu že Bratislava tiež nie je najväčšia sláva.

Rýchly prelet všetkými odvetviami by mohol vyzerať následovne: Kuchyňa – hranolky, pivo, wafle, čokoládaaaaaaaaaaa (o tom prvom mohli radšej zamlčať); Krajina – kravičky, farmy, ovečky, farmy, sliepky, farmy, koníky, farmy, aha strom!; Kultúra – tuc, tuc, tuc, tuc, turururuc, tuc, tuc, techno tuc; Podnebie – prší, prší len sa leje, nezatváraj milá dvere…; Ľudia – všetky typy od ‚Daj mi pokoj!‘/ ‚Slovensko to je pri Rusku, však?‘/ až po ‚Pomôžem Vám?‘/ ‚Som ti spravil darček aby ti bolo veselšie‘; Politka – tomu niekto skutočne rozumie?“

Samozrejme, že je toho oveľa viac, ale o tom by sa dala napísať i knižka. Zastávame názor, že čo sa dá povedať jednou vetou, nebudeme rozvíjať na esej + máme profesnú deformáciu ktorá neustále hovorí nášmu mozgu „Obrázky si len pozeraj, to aj tak nikto nečíta tie texty“. Naše vnímanie sveta je tak tiež často len obrázkové a súvislosti prelietajú bez povšimnutia. Belgicko je ale veľmi zaujímavým miestom v Európe. Všetok ten mix je niekedy mätúci ale zároveň zábavný, veď pozrite sa ako funguje Európska Únia. Myslíte že len náhodou je jej sídlo v Belgicku?

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Required fields are marked:*

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>